www.golbasiocak.hareketforum.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İSTİKLAL MARŞIMIZ, İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulünün 88. yıl dönümü

3 posters

İSTİKLAL MARŞIMIZ, İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulünün 88. yıl dönümü Empty İSTİKLAL MARŞIMIZ, İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulünün 88. yıl dönümü

Mesaj tarafından KIZIL ELMA Perş. Mart 12, 2009 10:35 am

İSTİKLAL MARŞIMIZ, İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulünün 88. yıl dönümü Image-2C17_49B8C85B

iSTiKLÂL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilâl!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celâl?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helâl...
Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
“Medeniyet!” dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hâyasızca akın.
Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri “toprak” diyerek geçme tanı:
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı;
Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ?
Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan, şühedâ!
Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Huda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüdâ.

Ruhumun senden, İlâhî şudur ancak emeli;
Değmesin mabedimin göğsüne nâmahrem eli.
Bu ezanlar – ki şahadetleri dinin temeli-
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder – varsa – taşım,
Her cerîhamdan, ilâhî, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-ı mücerred gibi yerden na’şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl
Olsun artık, dökülen kanlarımın hepsi helâl.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
akkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl!

Mehmet Akif ERSOY

Bundan 88 yıl önce TBMM okunduğunda Ayakta alkışlanan Ve mjilli marşımız olarak kabul edilen İstiklal Marşımızın Kabulünün 88 yılını kutluyoruz
Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin millî marşıdır. Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan bu eser, 12 Mart 1921'de Birinci TBMM tarafından İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir.

İstiklal Harbi'nin başlarında, İstiklal Harbi'nin milli bir ruh içerisinde verilmesi imkânını sağlamak amacıyla Maarif Vekaleti, 1921'de bir güfte yarışması düzenlemiş, söz konusu yarışmaya toplam 724 şiir katılmıştır. Kazanan güfteye para ödülü konduğu için önce yarışmaya katılmak istemeyen Mehmet Akif Ersoy, Maarif Vekili Hamdullah Suphi'nin ısrarı üzerine, İstiklal Harbi'nin özellikle hangi ruh ve ideolojik çerçeve içerisinde verilebileceğini Türklere göstermek amacıyla, Ankara'daki Taceddin Dergahı'nda yazdığı ve İstiklal Harbi'ni verecek olan Türk Ordusu'na ithaf ettiği şiirini yarışmaya koymuştur. Yapılan elemeler sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda, bazı mebusların itirazlarına rağmen Mehmet Akif'in yazdığı İstiklal Marşı kabul edilmiştir. Mecliste İstiklal Marşı'nı okuyan ilk kişi dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver olmuştur.
Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı, şiirlerini topladığı Safahat'ına dahil etmemiş ve İstiklal Marşı'nın Türk Milleti'nin eseri olduğunu beyan etmiştir.

Şiirin bestelenmesi için açılan ikinci yarışmaya 24 besteci katılmış, 1924 yılında Ankara'da toplanan seçici kurul, Ali Rıfat Çağatay'ın bestesini kabul etmiştir.[4] Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930'da değiştirilerek, dönemin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Osman Zeki Üngör'ün 1922'de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe konmuş, toplamda dokuz dörtlük ve bir beşlikten oluşan marşın armonilemesini Edgar Manas, bando düzenlemesini de İhsan Servet Künçer yapmıştır. Protokol gereği, sadece ilk iki dörtlük beste eşliğinde İstiklal Marşı olarak söylenebilmektedir
İSTİKLALMARŞINI YAZAN ŞAİİRİMİZ M:AKİF ERSOY BU TARİHLERDE EKONOMİK OLARAK ZORLUKLAR YAŞAMAKTADIR KENDİSİNE O ZAMAN İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR MİKTAR OLAN 500 TL PARA TEKLİF EDİLİR:
İstiklal Marşı şiiri kabul edildikten hemen sonra, kürsüden bir kez daha okunuyor ve bütün milletvekilleri bu kez ayakta dinliyor. Meclis yetkilileri birkaç gün sonra Mehmet Akif Bey' e 500 liralık para ödülünü vermeye geliyorlar. Almayı reddediyor.
"Ben müsabakaya girmedim. Bu para benim hakkım değildir ve bana ait değildir" diyor.
Meclis yetkilileri ısrar ediyor. "Bu parayı kasamızda tutamayız. Siz alın, isterseniz bir yere bağışlayın" diyorlar.
Mehmet Akif Bey bunun üzerine parayı alıyor ve hastanede yatmakta olan gazilerimize bağışlıyor.
VE DİYORKİ BU BÜYÜK İNSAN MİLLİ ŞAİRİMİZ ALLAH(cc)BİR DAHA HİÇ KİMSEYA BU MİLLET İÇİN İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMASIN
ALLAH NUR İÇİNDE YATIRSIN ALLAH MEKANINI CENNET ETSİN

İSTİKLAL MARŞIMIZ, İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulünün 88. yıl dönümü Image-2C17_49B8C85BİSTİKLAL MARŞIMIZ, İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulünün 88. yıl dönümü Image-2C17_49B8C85B
KIZIL ELMA
KIZIL ELMA
AKTİF ÜYE
AKTİF ÜYE

Kadın Mesaj Sayısı : 81
İş/Hobiler : ÖĞRENCİ

İSTİKLAL MARŞIMIZ, İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulünün 88. yıl dönümü Empty Geri: İSTİKLAL MARŞIMIZ, İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulünün 88. yıl dönümü

Mesaj tarafından 06yorgun_reis42 Cuma Mart 13, 2009 12:14 am

ALLAH(CC) BİR DAHA BU MEMLEKETE İSTİKLAL MARSI YAZMAK ZORUNDA BIRAKMASIN...
06yorgun_reis42
06yorgun_reis42
ÜYEMİZ
ÜYEMİZ

Erkek Mesaj Sayısı : 1
İş/Hobiler : okuyorum

İSTİKLAL MARŞIMIZ, İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulünün 88. yıl dönümü Empty Geri: İSTİKLAL MARŞIMIZ, İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulünün 88. yıl dönümü

Mesaj tarafından KÖKBÖRİ Cuma Mart 13, 2009 3:58 am

Amin...

İSTİKLAL MARŞIMIZ, İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulünün 88. yıl dönümü Thumb662527360
İSTİKLAL MARŞIMIZ, İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulünün 88. yıl dönümü Selcukxwx
İSTİKLAL MARŞIMIZ, İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulünün 88. yıl dönümü W736
KÖKBÖRİ
KÖKBÖRİ
Site Yetkilisi
Site Yetkilisi

Erkek Mesaj Sayısı : 288
İş/Hobiler : (: