www.golbasiocak.hareketforum.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TUVA TÜRKLERİ

3 posters

TUVA TÜRKLERİ Empty TUVA TÜRKLERİ

Mesaj tarafından almila.eda Salı Mart 03, 2009 2:11 pm

İnternet sayfalarında ya da kitaplarda fazla gecmediği için pek bilinmeyen Tuva Cumhuriyeti bugün Rusya'ya bağlı özerk bi cumhuriyet olup nüfusu 250.000'in üzerindedir. Güneyinde Moğolistan Cumhuriyeti, Doğusunda Buryat Özerk Cumhuriyeti, Kuzeydoğusunda İrkutsk Oblastı, Kuzeyinde Krasnoyarsk Oblastı ve Hakas Özerk Cumhuriyeti, Batısında Altay Özerk Cumhuriyeti ile sınırlırdır. Ülkenin kuzeyini boydan boya çevreleyen Sayan Dağları; adeta Rusya'yla doğal bir sınır teşkil etmektedir.Bu dağları aşma güçlüğünden dolayı, Sibirya'nın hemen bütün yerlerine ulaşan demiryolu ağı Tuva Cumhuriyeti'ne girememiştir.
"Ülke topraklarının %82'si dağlık, %18'i ise ovalarla kaplıdır. En yüksek silsile 3976 metreyle Möñgün Tayga (Gümüş Orman)'dır". Dağlık bölgelerin büyük bölümü aynı zamanda ormanlarla kaplıdır.
Ülke nehirlerle kaplıdır. Bu nehirlerden en önemlisi Yenisey'dir. Yenisey, Tuva topraklarından doğan "Beg Hem" ve "Kaa Hem" Irmakları'nın katıştığı yerde "Ulug Hem" (Yenisey) adını alır. Bu nokta, aynı zamanda ülkenin başkenti Kızıl şehrinin kurulu bulunduğu yerdir. Ülkenin Batısında çeşitli derelerin katılmasıyla büyüyen "Hemçik" nehri de Yenisey'e kavuşur. Bu nehirlerin üzeri kış aylarında donar ve yaz aylarında yapılan nehir ulaşımı yapılamaz. Eskiden balık açısından çok zengin olan nehirler son zamanlarda yapılan şuursuz avlanma ve kirlenmeden dolayı bu özelliğini büyük ölçüde yitirmiştir.
Tuva Sibiiya sınırları içinde bulunan ve dört mevsimin görüldüğü bölgelerden biridir. Ülkede ocak, şubat aylarının ortalama sıcaklığı -25°, -35°dir. Mayıs-Ağustoıs ortalaması ise gündüzleri +20°, +30°dir.
Günümüz Tuva Türkleri'nin yaşadığı toprakları üzerinde, tarih boyunca millet veya kavimlerin hakim olduklarını görüyoruz: M.Ö. III-M.S.II. yüzyıllarda Hunlar, II.-V. yüzyıllarda İskitler V.-VIII. yüzyıllarda Köktürkler, VIII.-XVI. yüzyıllarda Uygurlar, IX-XIII. yüzyıllarda bugünkü Hakas ve Kırgızlar'ın ataları olan Yenisey Kırgızları, XIII.-XVI. yüzyıllarda Moğollar, XVII.-XVIII. yüzyıllarda Altın Hanlar-Cungarlar bu topraklarda hüküm sürerler. Aynı bölge 1717-1911 yıllarında Mançurya'nın hakimiyetinde kalır. Tuva tarihinin günümüze ulaşan ve halkın muhayyilesinde yaşayan en önemli hadiselerinden biri 1883-1885 yıllarında cereyan eder.
Bu tarihte Mançur (Çin) emperyalizmine başkaldıran Tuva kahramanlarının çoğu kısa sürede yakalanarak idam edilir. Kalan altmış kişi dağlara çıkarak iki yıl boyunca, koca imparatorluk ordusuya mücadelesine devam eder. Sonunda büyük bir güç üzerlerine gönderilir. Bugün "Süt Höl" olarak bilinen yerde kıstırırlar ve yakalanarak işkenceye tabi tutulurlar. Kafaları vücutlarından koparılır ve Tuva kültüründe kutsal kabul edilen aşıtlarda sırıkların üzerine geçirilir. Bu olay KÜRŞAT VE KIRK ARKADAŞININ BAŞ KALDIRIŞININ ASIRLAR SONRA YENİDEN TEZAHURU GİBİDİR.
Türkçe'nin Tuva (kendilerince Tıva) lehçesiyle konuşan bu halk Türk kültürünü tüm saflığıyla korumustur. Keşke oradaki halk ve yöneticilerle bir şekilde dialoga geçilse de orada okkumak için bekleyen Türk gençlerine Türkiye'de okuma şansı verilse belki o zaman gelecek için Türk Birliği için bir adım atılmış olur...
[i]
[b]
almila.eda
almila.eda
ÜYEMİZ
ÜYEMİZ

Kadın Mesaj Sayısı : 22
İş/Hobiler : öğrenci

TUVA TÜRKLERİ Empty Geri: TUVA TÜRKLERİ

Mesaj tarafından KÖKBÖRİ Salı Mart 03, 2009 3:27 pm

Paylasımın ıcın Tesekkurler

TUVA TÜRKLERİ Thumb662527360
TUVA TÜRKLERİ Selcukxwx
TUVA TÜRKLERİ W736

En son selcukxwx tarafından Çarş. Mart 04, 2009 2:39 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
KÖKBÖRİ
KÖKBÖRİ
Site Yetkilisi
Site Yetkilisi

Erkek Mesaj Sayısı : 288
İş/Hobiler : (:

Mesaj tarafından almila.eda Salı Mart 03, 2009 3:38 pm

rica ederim king
almila.eda
almila.eda
ÜYEMİZ
ÜYEMİZ

Mesaj tarafından ülkügelin Salı Mart 03, 2009 6:04 pm

paylaşım için teşekkürler ablamm.benim ödevimi kısaca anlatmışın bundan da yazarlanırım ben jocolor
ülkügelin
ülkügelin
ÜYEMİZ
ÜYEMİZ

Kadın Mesaj Sayısı : 46

Mesaj tarafından almila.eda Salı Mart 03, 2009 10:36 pm

bounce RİCA EDERİM BİTANEMM ZATEN BU FORUM SANKİ BİRAZ SENİN ÖDEVİNE YARDIM EDİYO BU KONUYLA OYLE Mİ? SANA DAHA ZOR Bİ ÖDEV Mİ VERSEK ACABA Very Happy Very Happy bounce
almila.eda
almila.eda
ÜYEMİZ
ÜYEMİZ

Mesaj tarafından ülkügelin Çarş. Mart 04, 2009 8:51 pm

Very Happy Very Happy yok canım ne gerek var zaten benim ödevim çok zorr oooo abla senin yazdığından fazla yani hiiçç gereği yok bence demi ablacım drunken king
ülkügelin
ülkügelin
ÜYEMİZ
ÜYEMİZ

Mesaj tarafından KÖKBÖRİ Çarş. Mart 04, 2009 8:57 pm

Bilgisayarda Yapılacak Ödevleriniz Varsa Ben Yaparım Oyalanacak Yer Arıyorum Zaten cheers
KÖKBÖRİ
KÖKBÖRİ
Site Yetkilisi
Site Yetkilisi

Erkek Mesaj Sayısı : 288
İş/Hobiler : (:

Mesaj tarafından ülkügelin Çarş. Mart 04, 2009 9:00 pm

damamdır selcuk abii yha tuva türklerini slay yaptım ama müziğini koyamadım silent .al sana işVery Happy
ülkügelin
ülkügelin
ÜYEMİZ
ÜYEMİZ

Mesaj tarafından almila.eda Perş. Mart 05, 2009 1:24 pm

sunny tamam canım bir diğer ödevin seni birazcık daha zorlayabilir bitanemmm bilesin ama cok eglenceli bi ödevin olacak sunny Razz Razz Razz
almila.eda
almila.eda
ÜYEMİZ
ÜYEMİZ

Mesaj tarafından ülkügelin Perş. Mart 05, 2009 9:47 pm

Abla ben almasam yaa:))))hani öss öğrencileriyiz ya daha ben dönem ödevini yapmadım bide bu çıkarsa batarım:)okul bitsin söz ödevkolik olcam king rendeer
ülkügelin
ülkügelin
ÜYEMİZ
ÜYEMİZ

Mesaj tarafından almila.eda Cuma Mart 06, 2009 1:13 pm

(konuyu değiştiriyorum ülkügelin) bounce

bounce king BEN DE SENİ SEVİYEM king bounce
almila.eda
almila.eda